سبد تولید برق در کشور متنوع سازی شود
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: سبد سوخت واحدهای نیروگاهی یکی از مهمترین نیازهای صنعت برق است تا بتواند زمینه کاهش وابستگی به گاز طبیعی را فراهم کرده و مشکلات تأمین برق در فصل زمستان و تابستان را برطرف کند.

به گزارش اکو اقتصاد،  غلامحسین کرمی، نماینده مردم استان بوشهر درباره توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در برنامه هفتم توسعه و همچنین توسعه نیروگاه‌های زیست توده، گفت: در برنامه هفتم توسعه بر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار تاکید شده و نظر مسئولان و مقامات عالی کشور بر این موضوع کاملا مثبت است.

وی به نبود تنوع در سبد تولید برق کشور و وابستگی بالای آن به گاز و محدودیت تأمین سوخت گاز، اشاره کرد و افزود: توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از راهکارهای مؤثر در رفع ناترازی برق است که باید اراده جدی برای آن در کشور وجود داشته باشد.

تنوع‌بخشی سبد تولید برق

کرمی با تاکید به اینکه تنوع‌بخشی سبد تولید برق ضروری و از اولویت‌های کشور است، اظهار داشت: سبد سوخت واحدهای نیروگاهی یکی از مهمترین نیازهای صنعت برق است تا بتواند زمینه کاهش وابستگی به گاز طبیعی را فراهم کرده و مشکلات تأمین برق در فصل زمستان و تابستان را برطرف کند.

توسعه نیروگاه‌های زیست توده

عضو کمیسیون برنامه و بودجه به توسعه نیروگاه‌های زیست توده اشاره کرد و گفت: توسعه این نیروگاه‌ها هم به طور حتم می‌تواند موضوع ناترازی برق را حل کرده و کاهش آلودگی هوا را هم به دنبال داشته باشد.

به گفته این نماینده مجلس؛ با ارزیابی مثبت مسئولان کشور از توسعه این نوع نیروگاه‌ها بهتر است بستر برای آثار مطلوب و گسترده آن فراهم شود چرا که زیست توده، سهم بزرگی در میان دیگر انواع منابع انرژی‌های نو دارد و یکی از منابع بزرگ انرژی در دنیا به شمار می‌رود.

 غلامحسن کرمی دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید به اینکه برای سرمایه‌های مردم و جذب آنها به سمت بازار سرمایه باید هدف مشخصی داشته باشیم  گفت: بازار سرمایه محلی است که دولت باید مردم را برای سرمایه گذاری به این بازار هدایت کند و بهتر است زمینه‌های هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید بیش از پیش فراهم‌تر شود.

هدایت و مدیریت کردن سرمایه‌ها

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه به موضوع هدایت و مدیریت کردن سرمایه‌ها از مسیر بازار سرمایه بیش از پیش پرداخته شده است و این امر نیاز به حمایت دولت دارد.

نماینده مردم بوشهر عنوان کرد که بازار سرمایه مکانی است که مکانیزم آن باعث تامین مالی برای تولید می‌شود، پس با ورود منابع مردم به سمت بازار سرمایه، بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند تامین مالی محکم تری را از این بازار داشته باشند و از این طریق نقدینگی را به منظور سرمایه گذاری به سمت فعالیت های خود انتقال می دهند تا سبب افزایش تولید و اشتغال شود.

نقدینگی‌های سرگردان

کرمی ادامه داد که نقدینگی‌های سرگردان باعث ایجاد تورم و آسیب جدی به بدنه بازار می‌شود. بنابراین بهتر است مجلس با فراهم کردن بسترهای لازم، مردم را به سمت بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در آن جذب و دولت هم با مدیریت و نظارت بیشتر، حمایت‌های خود را از این بازار دریغ نکند.

این نماینده یادآور شد که وظیفه دولت دعوت مردم به بازار سرمایه است و این امر مستلزم نظارت و حمایت بیشتری است.

0 نظر:

نظر بدهید